معرفی کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

معرفی کتاب اثر مرکب

()

کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی را می توان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کتاب ها در صنعت موفقیت دانست. مطالعه اثر مرکب برای هر که خواستار دستیابی به هدفی خاص در زندگی است ضروری و حائز اهمیت است. در این بین به ویژه برای افرادی که قصد فعالیت در بورس و دیگر بازارهای مالی را دارند از درجه اهمیت بالاتری برخوردار می باشد. چرا که این افراد لازم است عادات محکمی را در خود ایجاد کنند که راه ایجاد این عادات در این کتاب به خوبی ذکر شده است.

مشخصات کتاب

عنوان کتاب

اثر مرکب

عنوان اصلی

The Compound Effect

مولف

دارن هاردی – Darren Hardy

مترجمان

ساینا لاهیجی

ناشر

آسو

زبان

فارسی

شابک

9786007228869

رده‌بندی دیویی:

158.1

در مقدمه کتاب زبان اصلی اثر مرکب توصیه نامه هایی از نویسندگان مطرح حوزه موفقیت آورده شده است. برخی ترجمه های زبان فارسی این بخش را حذف کرده اند. مثلا ترجمه خانم ساینا لاهیجی تنها شامل توصیه نامه آقای برایان تریسی است و فاقد دیگر توصیه نامه هاست. این در حالیست که همین توصیه نامه ها سبب جذب بسیاری از افراد به مطالعه کتاب می شود.

از مطالعه اثر مرکب چه می آموزیم؟

اثر مرکب در زمان انتشار از پرفروش ترین کتاب های حوزه موفقیت شد. نکته اصلی که این اثر حول آن می چرخد، اشاره به این موضوع است که موفقیت های بزرگ یک شبه رخ نمی دهند. شاید به واسطه مشاهده فیلم و مطالعه داستان این باور اشتباه در ذهن ما ایجاد شده باشد؛ اما در زندگی واقعی تغییرات کوچک تاثیرات بزرگی روی زندگی ما دارند. یک عادت کوچک، مثل خاموش کردن تلفن همراه قبل از خواب، می تواند به مرور زمان منجر به تحولی شگرف در زندگی شود. عادت هایی مثل ورزش هوازی در طول روز تاثیر فوق العاده ای بر عملکرد در کار و زندگی دارد. عادت های کوچک ما هستند که تغییرات بزرگ را در زندگی ما ایجاد می کنند.

اثر مرکب با داستان سه نفری آغاز می شود که زندگی کاملا یکسان دارند. در ادامه می بینیم، یکی از این سه نفر به عنوان ملاکی برای عدم تغییر در نظر گرفته می شود. این شخص هیچ تغییری در زندگی اش ایجاد نمی کند و با همان سبک و سیاق گذشته ادامه می دهد. فرد دوم در چند بعد از زندگی تغییرات مثبت کوچکی که چندان چشمگیر هم نیستند به رفتارش اضافه می کند. در نهایت فرد سوم چند عادت کوچک منفی به زندگی اش اضافه می کند. بعد از چند سال به سراغ این افراد می رود و نتایج آن ها را با یکدیگر مقایسه می کند.

ارزشمندترین نکته این کتاب اشاره به کارکرد اثر مرکب در هر دو جهت است. چه در عادت های خوب شاهد اثر مرکب هستیم و چه در عادت های بد. در بسیاری از کتاب ها فقط به یک جهت پرداخته می شود؛ در اکثر آنها تنها هدف اضافه کردن عادات خوب به زندگی است. اما در کتاب اثر مرکب می بینیم که به هر دو بعد این قضیه اشاره شده است.

نکاتی در خصوص مطالعه کتاب

اگر اهل مطالعه کتاب به زبان انگلیسی هستید توصیه می کنیم نسخه زبان اصلی اثر مرکب را مطالعه کنید. همچنین اگر با کتاب صوتی ارتباط خوبی دارید نویسنده کتاب آقای دارن هاردی اجرایی از این اثر دارد که شامل مثال های بیشتری نسبت به کتاب چاپی آن است.

اثر مرکب کتابی نیست که بتوان مثل یک رمان روزنامه وار و بدون اندیشیدن به نکات آن خوانده شود. لازم است مثل کتاب قورباغه ات را قورت بده، که طی هفته های گذشته در بخش معرفی هفتگی کتاب خدمت شما معرفی شد، لازم است روزی چند صفحه از آن را بخوانید و بیشتر به پیاده سازی تمرینات آن بپردازید.

     بسیار خوب است که زمان مطالعاتی خود را به سه دسته تقسیم بندی کنید:
  • حوزه روانشناسی، موفقیت و تعالی فردی.

  • مرتبط با حوزه کاری و شغلی تان.

  • مسائلی که ذهن شما را به خود مشغول کرده اند و لازم است اطلاعات بیشتری در آن زمینه کسب کنید.

و توصیه می شود کتاب های دسته اول و دوم را نه به قصد تمام کردن، بلکه به قصد یادگیری و تکرار و تمرین بخوانید. برای مثال زمانی که به مطالعه کتاب اثر مرکب می پردازید ابتدا ده دقیقه زمان بگذارید. صفحاتی از کتاب را همراه با نکته برداری بخوانید. سپس کتاب را کنار بگذارید و به اجرای تمرینات بپردازید. اگر این سبک مطالعه را برای مدتی اجرایی کنید به مرور نتیجه ها نمایان خواهند شد و شما را شگفت زده می کنند.

هدف اصلی ما در دوره سفر قهرمانی ایجاد اثر مرکب در زندگی است. با ذکر تمرینات عملی کوچک روزانه و تغییرات جزئی در هر روز اثر مرکب آن ها را در بلندمدت خواهیم دید.  

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا

دیدگاهتان را بنویسید