شرایط حضور در بورس

چه شرکت هایی می توانند وارد بورس شوند؟

()

    شرکت ها برای حضور در بورس لازم است شرایط زیر را داشته باشند:

  • شرکت باید در ایران ثبت شده و تابعیت ایرانی داشته باشد.
  • شرکت باید سهامی عام باشد.

     شرکت های سهامی عام شرکت هایی هستند که بخشی از سرمایه آن ها با فروش سهام به مردم تامین می شود، ضمن اینکه خرید و فروش سهام آن ها نیازمند اجازه هیئت مدیره یا فرد خاصی نیست و توافق میان خریدار و فروشنده کفایت می کند؛ از این رو خرید و فروش سهام آن ها ساده است. این شرکت ها سهامداران بسیاری دارند.

  • حداقل دو سال از تاریخ بهره برداری شرکت گذشته باشد.
  • حداقل سرمایه شرکت مورد نیاز برای ورود به تالار اصلی ۱۰ میلیارد ریال و برای حضور در تالار فرعی ۵ میلیارد ریال می باشد. (به طور کلی برای ما به عنوان یک معامله گر حضور شرکت در تالار اصلی یا تالار فرعی مشروط بر نقدشوندگی سهام شرکت، تفاوت چندانی ندارد.)
  • شرکت باید در دو دوره متوالی سودآور بوده و امکان سودآوری آن در آینده وجود داشته باشد و همچنین زیان انباشته نداشته باشد. ( این بند تضمین می کند که شرکت هایی وارد بورس شوند که از کیفیت خوبی نسبت به بقیه شرکت ها برخوردار بوده، بتوانند سودآور باشند و برای بازار بورس جذابیت ایجاد کنند.)

 شرایط فوق به نحوی امکان ارتباط با بهترین شرکت ها را برای ما فراهم می کنند و سرمایه ما در دست بهترین ها خواهد بود.

علت حضور و عدم حضور شرکت ها در بورس

     ممکن است بپرسید حضور در بورس چه مزیت هایی برای شرکت ها دارد؟

شرکت هایی می توانند وارد بورس شوند که بازارگردانی مناسبی داشته باشند. این  شرکت ها به شرط آنکه مهارت بهره گیری از بورس را داشته باشند به راحتی می توانند نقدینگی قابل توجهی را از طریق نوسانات بورس جذب کنند و از این نقدینگی در راستای افزایش بهره وری و رشد شرکت استفاده کنند که از این طریق سودهای بسیاری برای شرکت حاصل می شود.

     اکنون که می دانیم حضور در بورس برای شرکت ها مزیت های قابل ملاحظه ای دارد، این سوال مطرح می شود که چرا دیگر شرکت ها از حضور در بورس پرهیز می کنند؟

برای حضور در بورس شرکت ها ملزم به شفاف عمل کردن هستند؛ لذا لازم است تمامی صورت های مالی باید به صورت حسابرسی شده در اختیار عموم قرار گیرد. از این رو ممکن است بعضی از شرکت ها از لحاظ مالیاتی تمایل به این کار نداشته باشند. سهامی عام بودن شرکت ها عامل بازدارنده دیگر است، زیرا بیشتر شرکت ها به صورت سهامی خاص ثبت می شوند و برای نقل و انتقال سهام نیازمند اجازه هایی هستند؛ که روند را سخت می نماید.

     در کل شرکت هایی که در بورس حضور پیدا می کنند در مقایسه با دیگر شرکت ها به مراتب امکان رشد بیشتری می توانند داشته باشند.

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا

دیدگاهتان را بنویسید