یوگای ابرمغز

یوگای ابرمغز

()

تاثیر یوگا بر ذهن و جسم

     با توجه به سبک زندگی “در حال حرکت” و ذهنیت چند وظیفه ای انسان در دنیای مدرن، با کمی دقت بسیاری از افراد (و چه بسا خودمان) را در حالت مزمن بیش فعالی، خواهیم دید. زندگی پر مشغله و آشفته می تواند منجر به مسائل گوارشی، ضعف سیستم ایمنی، تنش و افزایش اضطراب و افسردگی شود. بعلاوه این سبک زندگی بدن و سیستم عصبی را همیشه در حالت واکنش پذیری (یا به عبارتی استرس) نگه می دارد که با گذشت زمان باعث کاهش سطح دوپامین و سروتونین در مغز، که انتقال دهنده های عصبی “احساس خوبی” هستند، می شود. سطح پایین این انتقال دهنده های عصبی به مرور سبب کاهش احساس لذت و رضایت در زندگی می شود. و این اتفاقی است که سبب افسرده شدن فرد می شود. یوگا و به خصوص یوگای ابرمغز راهکار فوق العاده ای برای رهایی از استرس و بهبود عملکرد مغز و بدن است.

     یوگا یک تمرین جامع و آگاهانه است که شامل حرکات بدن، تنفس، مدیتیشن و آرامش است. انجام منظم و روزانه یوگا، آگاهی ذهن و بدن را افزایش می دهد، حرکت بدن را آسان تر می کند و سبب ایجاد ارتباط صمیمی فرد با دنیای درونش (احساسات، افکار، واکنش های بدن)  می شود. یوگا همچنین می تواند یک خود تسکین دهنده باشد که با آرام کردن سیستم عصبی، بر سیستم ایجاد استرس تأثیر بگذارد. به عنوان مثال فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد، که به خصوص برای افرادی که احساس خطر، بی قراری و اضطراب دارند کمک کننده است.

فواید یوگای ابرمغز (سوپر برین یوگا یا SuperBrain Yoga)

     یوگای ابرمغز (که یوگای فوق مغز هم ترجمه شده است) نقاط حساس در لاله گوش که در طب سوزنی هم بسیار مورد توجه هستند را فعال کرده و با این کار، ماده خاکستری مغز را تحریک می کند. این یوگا به مغز کمک می کند تا وظایف زیر را بهتر انجام دهد:

 • همگام سازی نیمکره چپ و راست مغز
 • توزیع انرژی و افزایش احساس آرامش
 • تحریک ظرفیت تفکر
 • افزایش قابل توجه قدرت تحلیلی مغز
 • افزایش انرژی ذهنی
 • ایجاد خلاقیت بیشتر
 • توسعه قدرت های شناختی
 • بهبود تمرکز ، توجه و قدرت حافظه
 • تقویت مهارت های تصمیم گیری
 • رفع استرس یا مشکلات رفتاری
 • متعادل کردن فرد از نظر روانی

     یوگای ابرمغز به عنوان یک بهبود دهنده و درمان، برای کمک به بیماران مبتلا به آلزایمر، افسردگی خفیف، اختلال کم توجهی، بیش فعالی، سندرم داون، اوتیسم و ناتوانی در درست خوانی است.

چگونه Super brain yoga انجام دهیم؟

     برای شروع یوگای ابرمغز صاف بایستید. حال، جواهرات و ساعت خود را بیرون بیاورید و به مرحله بعد بروید.

     زبان خود را بر روی سقف دهان خود، دقیقاً در پشت دندان ها قرار دهید. مانند زمانی که می خواهید بگویید “لا”. این وضعیت را در تمام مدت یوگا حفظ کنید. با انگشت شست و اشاره دست چپتان لاله گوش راست را نگه دارید. توجه داشته باشید که انگشت شست جلوی گوش و انگشت اشاره پشت آن باشد. همین کار را با دست راست و گوش چپ نیز انجام دهید. لازم است به آرامی هر دو لاله گوش را فشار دهید. حال لازم است که مطمئن شوید بازوی چپ شما نزدیک قفسه سینه تان وو داخل بازوی راست قرار دارد.

     همزمان با انجام عمل دم زانوهایتان را خم کنید به گونه ای که گویی روی یک صندلی بلندتر از زانوهایتان نشسته اید. نفس تان را برای یک یا دو ثانیه نگه دارید سپس به حالت ایستاده برگشته و بازدم را انجام دهید. این حرکت را 15 الی 21 بار تکرار کنید. در طول تمرین فشار اندک بر لاله های گوش، موقعیت زبان، صاف بودن ستون فقرات و دم و بازدم را مورد توجه قرار دهید و از آنها غافل نشوید.

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا

3 دیدگاه برای “یوگای ابرمغز

دیدگاهتان را بنویسید