تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی - مارک داگلاس

معرفی کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی

()

کتابی که این هفته قصد معرفی آن را داریم دومین کتاب در زمینه روانشناسی معامله گری تحت عنوان Trading in the Zone اثر آقای مارک داگلاس است. این کتاب تحت عنوان “تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی” توسط خانم ریحانه هاشم پور ترجمه شده و نشر چالش آن را به چاپ رسانده است؛ اگر چه عنوانی که برای ترجمه در نظر گرفته شده با عنوان اصلی متفاوت است، اما به خوبی مفهوم و منظور نویسنده از نگارش کتاب را انتقال می دهد.

مشخصات کتاب

عنوان کتاب

تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی

عنوان اصلی

Trading in the Zone

مولف

مارک داگلاس-Mark Douglas

مترجمان

ریحانه هاشم پور

ناشر

چالش

زبان

فارسی

شابک

9789642522149

رده‌بندی دیویی:

332.64

مارک داگلاس کیست؟

نویسنده این کتاب آقای مارک داگلاس از اولین و بزرگترین اساتید روانشناسی معامله گری است که بسیار تخصصی در این زمینه کار کرده و به نوعی دید منحصر به فرد و عالی دارد. اولین کتاب وی “معامله گر منظم” بود که سبب شهرت یافتنش شد. “تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی” دومین اثر و همچنین قوی ترین اثر آقای مارک داگلاس است که به فاصله کمی پس از “معامله گر منظم” نوشته شد؛ اما به مراتب پخته تر و کامل تر است.

آقای مارک داگلاس زمانی که معاملات در تالار بورس انجام می شد در کارگزاری مشغول به کار بوده است. وی با بزرگترین مشتریان کارگزاری ها و افرادی با سرمایه های چندین میلیون دلاری که دچار زیان شده بودند در ارتباط بود. وظیفه او راهنمایی و هدایت این افراد به مسیر سوددهی بود. همانطور که می دانید چنانچه سرمایه داران بزرگ دچار ضرر شوند کارگزاری دچار زیان خواهد شد؛ از این رو آقای مارک داگلاس در قالب مربی فرد در بهبود عملکرد معاملاتش ظاهر می شد. در روانشناسی معامله گری اساتید فوق العاده ای نظیر الکساندر الدر، بیل ویلیامز، اشلارت مان و … را داریم، اما وجه تمایز آقای مارک داگلاس نسبت به دیگر بزرگان این حوزه، تجربیات ایشان در

بر طبق ادعای آقای مارک داگلاس ایشان هیچ گونه تکنیکی به کسی آموزش نداد، چرا که افرادی که به آنان آموزش می داد معامله گرانی بودند که پس از مدت ها سوددهی مستمر دچار زیان های پی در پی شده بودند؛ همین مساله گواهی بود بر اینکه این افراد با تکنیک ها آشنایی لازم را داشتند و تنها لازم بود به آن ها آموزش دهد چگونه ذهن خودشان را کنترل کنند.

زمان مناسب مطالعه کتاب های روانشناسی معامله گری

 برخی معامله گران بر این باورند که اگر ابتدا کتاب های روانشناسی معامله گری مطالعه کنند و سپس به سراغ کتاب های تحلیل تکنیکال بروند نتیجه بهتری خواهند گرفت اما خوب است بدانید آشنایی اولیه با تحلیل تکنیکال و تجربه معامله گری به درک هرچه بهتر و بهره گیری هدفمندتر از این کتاب ها کمک شایان توجهی می کند؛ و اگر از افرادی باشید که با ما، تا به اینجا کتاب های معرفی شده را خوانده باشید اکنون زمان مطالعه این اثر فوق العاده است.

نکات قابل توجه در زمان مطالعه کتاب

 ابتدای کتاب “تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی” پرسشنامه ای است که با پرسیدن سوالهایی در زمینه نوع نگاه شما به مسائل در بورس، دید شما نسبت به خودتان را روشن می کند. همین پرسشنامه در انتهای کتاب نیز مجددا آورده شده که ممکن است پر کردن آن پس از مطالعه کتاب شما را به این باور برساند که تا چه حد دیدتان نسبت به مسائل تغییر کرده است. البته ممکن است برای برخی افراد نتیجه پر کردن پرسشنامه در ابتدا و انتهای کتاب، نتیجه یکسان داشته باشد اما این مسئله از ارزشمندی اثر نخواهد کاست.

در کتاب “تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی” علاوه بر مسائل روانشناسی تکنیک هایی نیز مطرح شده است که آنگونه که باید و شاید قوی نیست و لازم است با نگاهی نقادانه آن ها را بررسی کنید. البته باید به این مساله توجه داشت که آقای مارک داگلاس تحلیل بازار سهام را با تحلیل بنیادی آغاز کرد و تکنیک های تحلیل تکنیکالی که ارائه می دهد به دهه هشتاد میلادی، یعنی زمانی که تحلیل تکنیکال علمی نوپا بوده است برمی گردد، لذا نباید انتظار پختگی لازم را داشت.

آیا لازم است تمامی کتاب های مارک داگلاس را بخوانیم؟

کتاب های دیگری هم از آقای مارک داگلاس به چاپ رسیده است که بعضی از آن ها پس از فوت ایشان، توسط همسرشان چاپ شده و می توان گفت همه مطالب و نکات ذکر شده در آن ها در کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی آمده است؛ از این رو پیشنهاد می کنیم تنها در صورتی که لیست کتاب هایتان تمام شد به سراغ آن ها بروید. آقای مارک داگلاس دوره رایگانی هم به صورت ویدئویی دارد که می توانید ببینید اما حتما قبل از آن کتاب را خوانده باشید.

در پایان تاکید می کنیم به صحبت های آقای مارک داگلاس ایمان داشته باشید و بدانید که هشتاد درصد وظیفه یک معامله گر کنترل روان است و اگر بتواند آموزش ها را به درستی پیاده سازی کند، تحلیل بخش ساده کار خواهد بود و مدیریت ریسک نیز ساده ترین قسمت معامله گری است.

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا

1 دیدگاه برای “معرفی کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال و ذهنی

دیدگاهتان را بنویسید